„Maminko, tatínku, uč mě samostatnosti, abych se o sebe umělo postarat.“ aneb CO BY DÍTĚ MĚLO UMĚT

• Obouvat a zouvat bačkůrky a boty (tkaničky jen předškolní děti, mladším dětem zaváže učitelka)
  • Poznat si svoje oblečení (vše by mělo být podepsané)
  • Umět oblékat a svlékat kalhoty, tričko, ponožky (učitelka připraví, pomůže, ale dítě by mělo mít samo snahu)
  • Při jídle vydržet sedět u stolu
  • Snažit se samo jíst lžící
  • Pít z hrnečku
  • Umývat si ruce mýdlem, utírat se do ručníku
  • Používat záchod – včas si říci, utírat si zadeček (děti od 5 let), pleny do mateřské školy nepatří
  • Respektovat pokyny dospělého

Rodiče, nelekejte se, jestli dovednosti Vašich dětí nejsou na dané úrovni. Buďte trpěliví, ale důslední, v klidu nacvičujte co je třeba. Odměnou Vám budou dosažené dovednosti Vašich dětí.

Co budu potřebovat do školky

• Přezůvky, nejlépe bačkůrky ( volte takové, které si dítě zvládne samo obout), pantofle jsou z bezpečnostních důvodů zakázané
  • Náhradní spodní prádlo, ponožky, tričko, tepláčky  (i starší děti se mohou polít)
  • Pohodlné oblečení do třídy, nejlépe tričko s krátkým rukávem a tepláčky nebo legíny
  • Oblečení na pobyt venku – je nutné mít na pobyt venku jiné tepláky (kalhoty) než má dítě do třídy, v letním období je důležitá pokrývka hlavy
  • Pyžamko

Zvykáme si na školku

„Zvykáme si na školku“ aneb DOBRÁ RADA NAD ZLATO - několik rad pro rodiče

• Své dítě doveďte až do třídy a osobně jej „předejte“ učitelce
  • Nestůjte za plotem školní zahrady, kde by Vás dítě mohlo vidět
  • Neposílejte do školky nachlazené dítě
  • Informujte učitelku, pokud je Vaše dítě v nepohodě (v noci špatně spalo, je rozlítostněné, má z něčeho obavy, apod.)
  • Před Vaším dítětem mluvte o školce hezky, nestrašte je školkou, školka není za trest („Jen počkej, ve školce, tam ti nikdo nepomůže.“ „Budeš muset dělat všechno sám.“ „Paní učitelka tě naučí poslouchat.“ apod.)
  • Máte-li nějaké pochybnosti, požadavky, obraťte se s důvěrou na Vaši paní učitelku
  • Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak jeho sebedůvěru.
  • Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte výhrůžkami typu "když budeš zlobit, nechám tě tam i odpoledne".
  • Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Neodcházejte ale narychlo ani tajně či ve vzteku po hádce s dítětem.
  • Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídat s dítětem, které už do školky chodí a baví ho to.
  • Zvykejte dítě na odloučení, občas může pohlídat babička, teta, kamarádka. Při odchodu láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na Vás může spolehnout. Chybou je vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.
  • Veďte dítě k samostatnosti v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo dojít na záchod.